Носимо в слінгу правильно

pozycija-v-slingu_09.jpg

 

Слінг в нашій культурі штука досить нова і відносно маловідома. Тому у батьків, які вирішили користуватися цим пристосуванням для носіння дітей, дуже часто виникає запитання «Як носити в слінгу, щоб не нашкодити дитині?». І от саме про правильність носіння в перев”язі, про позу дитини, йтиметься далі.

 

Всі знають, що від здоров’я хребта в великій мірі залежить здоров’я всього організму. Правда, не всі знають що саме для хребта добре, а що не дуже. Ще менше ми замислюємося про те, що хребет дорослої людини дуже відрізняється від хребта дитини, а тим паче новонародженої дитини. Дорослі мають 4 вигини (шийний лордоз, грудний кіфоз, поперековий лордоз, крижовий кіфоз), які забезпечують амортизацію хребта, і тим самим уберігають від пошкоджень головний і спинний мозок. Але з’являються ці вигини не відразу: новонароджений має с-подібний хребет, шийний лордоз з’являється, коли малеча починає тримати голівку, поперековий – коли сідає, крижовий кіфоз формується аж коли дитина починає ходити. Тобто хребет змінюється відповідно до нових навиків якими оволодіває маленька людина. І якщо малеча ще не тримає голівку, то це має зробити дорослий, який її носить на руках. Якщо дитина ще не тримає спину, то дорослі мають робити це за неї. Якщо ще не сформований поперековий вигин, то і носити сидячи (наприклад, в станкових рюкзаках) не можна - хребет ще не справиться із таким навантаженням. Що вже говорити про вертикальне носіння в кенгурушках, де ніжки висять вниз і все навантаження приходиться на нижній відділ хребта та куприк (копчик), діток, яким кілька тижнів чи місяців виповнилося! Це може дуже нашкодити розвитку хребта - того органу, який забезпечує належну роботу спинного мозку, а значить і всіх систем та органів людини. Обираючи переноску для дитини потрібно переконатися, що вона дозволяє тримати дитину у фізіологічній позі, бо хоч ми і говоримо про вільні мамині руки,  але на першому місці має бути не мамин комфорт, а здоров”я дитини!

Зі слінгом батьки зазвичай знайомляться коли дитині від 2-3 тижнів до 2-4 місяців.  Бувають звісно і ті, хто починає носити від самого народження, і ті хто відкриває для себе слінг вже після року, але загальна тенденція саме така. Тож про цей вік ми зараз і говоритимемо - про вік коли малечі ще треба тримати все, коли її природна поза - округлена спинка і піджаті ніжки. Саме так діток носять на ручках. При тому ця округлість зберігається і в горизонтальній позиції, і у вертикальній. Так-так - всі носять діток вертикально - кладуть на плече і так тримають, щоб малеча випустила повітря після годування. І якщо таку позицію передбачила природа за мільйони років еволюції, значить саме вона і є найкращою та відповідає віковим особливостям.  Давайте поглянемо як це виглядає (вибачте за якість фото - дитина росте дуже швидко, а  обставини не завжди складаються на користь студійних зйомок):

 

pozycija-v-slingu_04.jpg

Насправді ТАК тримати не можна! Дорослий має підтримувати малечі плечі, шию, якщо вона ще не тримає голівку (ця - вже майже впевнено тримає), попу. Але фотографія зроблена спеціально щоби показати скругленість спинки (буває і більша, особливо коли дитинка розслаблена, але все одно не до півкола!), піджаті ніжки (п”яточки можуть бути разом зведені під попою, можуть і ні). При тому зверніть увагу, що коліна розведені в сторони до комфортного дитині кута (зазвичай це трішки ширше їй ж животика) - ми не робимо з дитини курча-гриль! І ця позиція ніжок є дуже правильною не лише з точки зору формування хребта, а й чудова для тазостегнових кульових суглобів - сприяє їх правильному формуванню та корегує вади, якщо вони є. Зазвичай це називають профілактикою дисплазії, але дисплазія, це така хвороба, що вона або є вже від народження, або її немає і не буде, і тому носінням в слінгу не можна попередити її виникнення. Але можна вилікувати легкі форми! Тож носімо діток з розведеними ніжками, особливо тих, у кого підозрюють дисплазію, - це знаааачно приємніше за стремена Павлика! І носити так можна, звісно ж в слінгу (недарма ж стаття на слінговому сайті ;) )!

pozycija-v-slingu_03.jpg

 

 

Але давайте ще подивимося на малечу з іншого боку:

коліна мають бути симетрично, плечовий і тазовий пояс - паралельно. Слідкуємо, щоб не було s-подібних вигинів (звісно крім природних у старшої дитини) та скручувань спинки ні в одній площині! Найздоровіша спина - рівна! Не як дощечка пласка (пам”ятаєте ж про вигини?), але й НЕ покручена будь-куди. І хоча ідеальної позиції, як і будь-якого ідеалу, досягнути важко - дитина ж не лялька - вона рухається і крутиться (і чим старша, тим більше), але пам”ятаймо, що саме так найкраще забезпечується іннервація всіх органів.

 

 

 

 

 

Запам”ятали основні вимоги? А тепер дивимося, що вибирають дітки:

pozycija-v-slingu_01.jpg Схоже? Отож!

А тепер порівнюємо далі:

Тут вертикальна позиція з ніжками всередину . Рекомендєэться лише для недоношених діток у зв”язку з нестабільною терморегуляцією, та діток із сильним гіпертонусом. Недолік такого розташування в можливому утворенні пустот між мамою і дитиною. Ніжки при цьому потрібно розташовувати між маою і дитиною, щоб уникнути додатково тиску на стопи і збільшення навантаження на хребет).

pozycija-v-slingu_05.jpg

 

 

Доношених діток без гіпертонуса рекомендовано носити із ніжками назовні від самого народження:

pozycija-v-slingu_06.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

І з іншого ракурсу:

pozycija-v-slingu_07.jpg

 

Зверніть увагу, що нижній бортик слінга проходить під колінками, а попа “просаджена” в досить глибокій кишені. При цьому вона ніби трішки відставлена, а самий низ - куприк - “підвернутий” всередину. Найкраще це досягається, коли колінця підняті, але не перерозведені.  Долоні на фотографії показують рівень попи, і коліна, яке значно вище. Маленька ж ступня, якщо ви все робите правильно, паралельна підлозі.

 

Окрім того слінг дозволяє підтримувати голівку малечі коли це потрібно (новонародженим, або діткам, що сплять). При цьому не потрібно її закутувати повністю - зазвичай достатньо зафіксувати шию і нижню частину голови.

 

 

 

Слінг-шарф так детальна не профотканий, але там все так само:

pozycija-v-slingu_02.jpg

Тепер дійшла черга і до “сидить” в слінгу.  Особливість людської мови така, що ми не станемо за кожним разом говорити “дитина розташовується в слінгу” - ми практично завжди скажемо “сидить в слінгу”. Але це “сидіння” не має нічого спільного із сидінням на табуретці, бо в останньому все навантаження на куприк, а якщо табуретку з-під попи витягнути - людина впаде.  У слінгу ж, за умови його правильного одягання, підтримується спинка по всій довжині хребта, а не в одній нижній точці.  Стегна також беруть участь у триманні ваги, що значно розвантажує той же куприк, і завдяки цьому, якщо ви витягнете слінг із-під попи (таке реально із слінгом-шарфом), то в позиції дитини нічого і  не зміниться. Тож НЕ сидить дитина в слінгу! І для того, щоб ним користуватися взагалі і носити у вертикальних позиціях зокрема, не потрібно чекати коли сформується поперековий лордоз і маля сяде! Просто так зручно говорити ;)

dscf3552І ще щодо вертикальної позиції: моя друга дитинка горизонтальну практично не визнає зараз (їй півтора місяці) і не визнавала від самого початку (старша могла виспатися в колисці навіть після 1,5 року -на фото справа). Може ще прийде час (наприклад під час довгих прогулянок по теплу, без слінгокуртки, в якій можна носити лише вертикально), але зараз їй дуже зручно бути на мамі із піджатими ніжками - масажується животик, гріється маминим теплом - тфу-тфу-тфу, але у нас немає коліків! А спинка? А спинка гарно підтримується тканиною, натяг якої можна відрегулювати із майже ювелірною точністю. Бо хороший слінг - це просто хороша тканина (ну хай не просто хороша, а специфічно хороша - має бути певне плетення, певна цупкість, рихлість тощо), яку можна підтягнути в будь-якому місці до будь-якого натягу.

pozycija-v-slingu_08.jpg


Але в слінгах можна носити і горизонтально. Чудово для цього підходить слінг з кільцями, та слінг шарф. Можна пристосувати і май-слінг, але це не зовсім його функція. При носінні горизонтально має зберігатися скругленість спинки. Голівка має продовжувати лінію спини - бути трішечки нахиленою вперед, але підборіддя не повинно притулятися до грудей. Звісно, у малявок така коротка шия що складочки підборіддя іноді пракитчно лежать на грудях ;) , але ми говоримо про загальну лінію - не притискайте голівку вперед - це може ускладнити дихання малечі! Контролем правильності горизонтальної ( та й вертикальної теж) позиції є руки: позиція дитини в слінгу має бути точно такою як на руках у дорослого!

Поза цим оглядом залишилися май-слінги та ергономічні рюкзачки. Це тому, що рюкзачки можна починати носити не раніше, ніж в 4 місяці, а  то й пізніше - до них дитина має дорости. Май-слінги не є на стільки універсальними і зазвичай використовуються як альтернатива шарфам. З ними мають виконуватися всі ті ж правила.

Також раджу переглянути статтю про “Можливі помилки зі слінгом з кільцями”, особливо слінгомамам, які обрали слінг з кільцями.

Приємного і радісного вам слінгоносіння!