Слінгоносіння в холодну пору року

Закінчується літо і всі мами починають готувати теплі речі для себе та дитини. А у слінгомам, окрім традиційних питань про теплоємність, якість, потрібну кількість і ціну, виникає ще й питання поєднання зимових речей зі слінгами. Запевняю Вас, що холод зовсім не перепона для слінгоносіння. А нижче я  напишу як зробити його більш комфортним. Читайте про:


Перш за все зверну увагу на те, що дорослий, який несе на собі дитину в слінгу, отримує не лише додатковий шар “одягу” – слінг, а й додаткове тепло від дитини та навантаження від її ваги. Тому зазвичай слінгобатькам одягу потрібно на один шар менше, або на один порядок холоднішого, ніж одягають всі інші. У моїй практиці це виглядало так, що я носила футболки, коли інші - мами кофти з довгим рукавом, я флісову кофту, а інші - демисезонні куртки, коли я домерзала до осінньої куртки, навколо люди вже носили зимові. Це правило не спрацьовувало тільки коли мені доводилося довго стояти, але таке траплялося рідко, бо задля спокійного настрою слінгомешканця краще рухатися.

Якщо ж Ви із тих, хто мерзне завжди і дуже, я все одно рекомендую переглянути свій базовий гардероб, бо одна із великих проблем слінгобатьків - це мокрі животи та спини. Тобто  і мами, і діти часто пітніють через додаткове навантаження у вигляді дитини, та додатковий обігрів, який з”являється від контакту животиків, і варто подбати, щоб одяг міг відводити вологу від тіла, а не ставав мокрий і застужував вас. Тому подивіться в бік термоодягу. Від буває синтетичний і вовняний, буває із суміші цих волокон. І хоча термоодяг не дуже дешевий (насправді розбіг цін великий - шукайте ті, що підходять вам), але слінгобатькам в ньому в рази комфортніше, ніж коли натільний шар бавовняний.

І обов”язково переокнайтеся, що у вас зручне і стійке взуття - ніяких шпильок і гладеньких підошв в ожеледицю!  І хоча насправді мама з дитиною практично не падає (працює підсвідомість: дитину треба берегти, а значить ступати дуже обережно), а навіть коли падає, то інстиктивно робить це так, щоб шкода для дитини була мінімальною, але краще не перевіряти. Буває, що слінгомами купують льодоступи, щоб почуватися більш впевнено.

Тепер ближче до справи.

slide1

Слінгоносіння в холодну пору року можна поділити на 2 типи - під верхнім одягом, та поверх нього. Перший тип я рекомендую всім мамам, чиї дітки ще не ходять, або тільки починають ходити. Бо навіть якщо малюк піде восени, то одягнутий в об”ємний зимовий одяг, та негнучке і важке взуття, тупцяти по біленькому сніжку він перехоче після перших кроків. Потреба випускати таку дитину в автономні прогулянки ніжками у вас з”явиться ближче до весни, а то і геть весною, тому я раджу готуватися до зими із дитиною під вашою курткою. А от якщо дитина вже добряче ходить, то скоріш за все під курткою вона сидітиме або дуже недовго, або у вас малюк має дуже спокійний характер. Слінгокуртку ще можете не продавати - вона згодиться на короткі походи по хліб, але теплий комбінезон для дитини, в якому вона зможе ліпити сніговиків, вже варто придбати. Носити таких малюків можна поверх курток, але робити це важче, ніж в теплу пору року. Осіннє та зимове утеплення додає об”єму - Вам важче рухати руками, щоб підтягнути слінг, та й намотку ви відчуваєте гірше, тому з”являється більше помилок. Слінг може ковзатися, тому одяг (і дорослий, і дитячий) потрібно вибирати максимально НЕ слизький. Ну і не відмовляйтеся від сучасних технологій, які дозволяють навіть тонке робити теплим.

Для носіння на верхній одяг підходять всі види фізіологічних переносок, але не всім мамам ;) Тобто є мами, яким шарф здається взагалі непідходящим, а є ті, які тільки в ньому і носять. З могу досвіду:

Ергорюкзак - важкувато застібнути, можуть сковзуватися лямки, але носити дуже зручно. Тільки треба розмір підібрати, щоб не був замалий і замілкий дитині. 
Слінг-шарф - важкувато мотати, особливо складні намотки. Ковзається. Я використовувала скоріше для різноманіття. 
Слінг з кільцями - першу дитину тільки так і носила. З особливостей - кільця дуже сповзають вниз і дуже важливо щоб одяг був не слизький (в мене була лижна куртка + фліс на дитині. Плащовка не підходить зовсім). 
Май-слінг - цілком можливо, але важко розправляти лямки і вони постійно з”їжджають до шиї. 
Слінг-кишеня - чисто теоретично, якщо буде підходящого розміру, то може бути зручно, але я не пробувала.

А тепер хочу сказати кілька слів тим, хто навіть новонародженого хоче носити поверх одягу. Це виправдано хіба якщо Ви по кілька годин гуляєте з візочком, а слінгом користуєтеся 5 хвилин по дорозі назад. Якщо ж Ви дитинку багато носите на ручках, спробуйте робити це в слінгу під своєю курткою. Тим паче якщо дитина народилася взимку, то мама точно має одяг, який налазив на животик, а значить і на немовля він теж налізе. Коли дитинка під Вашим одягом, Ви значно краще контролюєте її температуру. Вам не потрібно довго збирати крихітку для прогулянки (а часто дітки  не дуже люблять одягатися) - шапка, пінєтки, і готово - грітиме вас одна куртка. А якщо малюк на грудному вигодовуванні, то трішки досвіду, і  Ви зможете годувати малюка прямо під курткою, і вам не потрібно буде шукати теплий магазин, кафе чи терміново бігти додому.

Якщо ж Ваш одяг не застібається поверх слінгу, то є кілька варіантів. Можна придбати слінгокуртку. Це куртка (пальто), яка шиється спеціально для слінгоносіння. Вона має багато продуманих приємних дрібничок, як то захист шиї, захист знизу, доступ до дитини для контролю намотки і годування грудьми тощо. З недоліків я бачу ціну і те, що переважна більшість продається лише он-лайн і приїхати поміряти часто неможливо. В Україні є кілька виробників, найвідоміший з яких - Ямама.

Якщо  ж у вас є улюблена осіння/зимова куртка/пальто і Ви хотіли би користуватися саме нею, то можна пошити слінговставку. Це такий розширювач, який встібається між застібками Вашої куртки і додає корисного об”єму. Коштує це відчутно дешевше, але я знаю лише одну універсальну слінговставку, яка відшивається в Росії (в Україні немає, але якщо буде попит, то я готова подумати ;) ), і підходить до будь-якого одягу, решта шиється майстринями індивідуально - вони отримують Вашу куртку, підбирають тканину та застібку. Це займає трохи часу і не завжди вдається підібрати ідеально, але Ви економите і на слінгокуртці, і на дитячому зимову одязі.

Є ще один не дуже розповсюджений варіант - слінгонакидка. Вона гріє дитинку і закриває боки дорослого, а на руки і спину одягається звичайний верхній одяг. Мінус в тому, що одяг дорослого не застібається. Втім мами, які користувалися таким пристосуванням, дуже його хвалять. Одна і та ж слінговставка підійде і мамі, і татові, і навіть бабусі та дідусю, одяг до неї не потрібно ніяк пристосовувати, а користуватися можна коли носите дитинку і спереду, і на спині. В Україну імпортуються норвезькі слінгонакидки, і дуже скоро я запропоную Вам своє бачення цієї конструкції ;)

Деякі із цих пристосувань для зимового слінгоносіння продумані так, щоб їх можна було застібнути біля шиї, між Вами і дитиною, але часто виникає потреба додаткового захисту зверху. Для цього підходять звичайні снуди, хустки, великі шарфи, або можна придбати спеціальну слінгоманішку. Вона одягається на шию мамі, опускається вниз, і кріпиться на шиї у дитинки, може розстібатися, може ні. Головне її завдання - захистити горло та груди.

Щодо видів слінгів, які підходять для носіння під курткою, то, безперечно, значно зручніше, коли слінг симетричний. Слінг з кільцями перекошує плече, ще й робить його “покатим”, а значить куртка на Вас сидітиме… не зовсім красиво. Ергономічний рюкзак підходить якщо лямки не надто об”ємні. Май-слінг та слінг-шарф - чудово.

І закрию тему одягу для дорослих дуже важливим питанням: під верхнім одягом ми носимо дитину ТІЛЬКИ ВЕРТИКАЛЬНО. Хай що пишуть виробники курток/вставок/накидок слінгоконсультанти категорично НЕ рекомендують носить горизонтально (в колисці) під одягом - це небезпечно для життя дитини.

Тепер подумаємо про дитячі слінгоприбамбаси ;)

slide2

 

Слінгокомбінезони – м”які, тонкі, пластичні комбінезони із подовженими штанинами. Зазвичай шиються із флісу або полару і є теплішими, ніж здаються бабусям ;) Чому саме комбінезон? Тому що у варіантах штані + кофта/куртка спинка часто оголюється - штанці сповзають вниз, а кофта підстрибує догори. А в районі плечей кофта тягнеться слінгом, і шия та плечі теж мерзнуть. Слінгокомбінезони переважно мають комірець-стійку, продуману спереду застібку, і залишаються саме там, де потрібно. Подовжені штанини не підстрибують до колін, а проста застібка, без об”ємних гудзиків, не тисне в живіт.

Якщо повний комбінезон Вам все одно здається недоречним, то хоча б штанці замініть на напівкомбінезон - він не сповзатиме з попи і крижі залишатимуться в теплі. А куртки обирайте максимально пластичні. (Куртка - то лише якщо носите поверх одягу. Під ваш верхній одяг дитині вистачить кофтинки).

Гетри – для захисту гомілки, якщо ви все ж користуєтеся звичайними штанами і вони підскакують вгору. Актуально як для малюків під Вашою курткою, так і для тих, хто сидить зверху.

Бутси та пінєтки – тепле м”яке “взуття”, яке гарно гріє ніжки (вони часто мерзнуть навіть під курткою, оскільки не мають такого тісного контакту із тілом дорослого як, скажімо, животик, і розташовані поза додатковим утеплювачем-слінгом).

Шапки-шоломи – шапочки, які гарно захищають не лише потилицю, а й вушка, шию та плечі дитини.

Бахіли – “одяг” на взуття, який захищає одяг дорослого від бруду, що прилип до ніжок малюка, коли той бігав по землі. Звісно вони порібні лише тим діткам, які вже бігають і лише в брудну пору року.

Теплота дитячого одягу при носінні під слінгокурткою/вставкою/накидкою має бути приблизно такою ж як і теплота Вашого одягу. Це означає, що якщо Вам достатньо футболки під курткою, щоб почуватися комфортно, то дитині теж НЕ варто на футболку одягати кофтинку, зверху “чєловєчка”, а на нього ще комбінезончик - вистачить кофтинки і колготок. Хоча, звісно, дітки різні і їхне ставлення до зовнішніх температур теж може відрізнятися - перевіряйте чи у малюка тепла спинка, якщо так, то прохолодні (не крижані!) ніс і п”ятки не варті додаткового шару одягу.

Коли одягатимете дитину, яку носите поверх одягу, то… тут уже все залежить від Вашого ставлення. Але перш ніж купляти теплий пуховий комбінезон, згадайте чи було вам зручно у неповороткій радянській шубі - може Вам все ж захочеться купити хай дорожчий, але комфортніший одяг, в  якому дитина зможе вільно рухатися, ліпити сніжки і стрибати в кучугури снігу, а не лише сидіти на санях? ;) Ну і правильно розташувати в слінгу малюка, у якого ноги не згинаються через товсті штани, досить проблематично.

Вдалого Вам вибору і комфортної красивої холодної пори року!

Сподіваюся, ця інформація виявилася корисною для Вас.

Чекаю Ваших коментарів, запитань, фотографій і вражень про Ваше слінгоносіння в холода!

 

ПС: планую зібрати фотки на цю тему і “начитати” статтю для YouTube-каналу - буду рада і вашим обличчям ;)