Уперше у перший слінг

imgp6453r.jpg

Одне з найпопулярніших питань про слінги стосується часу: коли можна починати користуватися слінгом? Моя відповідь: років з двох з маминою допомогою, і десь з чотирьох самостійно. Маєте фотодоказ праворуч. А якщо серйозно, то в слінгу дитину можна носити від самого її народження, але на скільки це потрібно і як це краще робити я і писатиму тут.

 


Почнемо з того, що написане нижче переважно буде дуже суб”єктивним. Враження інших мам може кардинально відрізнятися. Оскільки стаття основана на особистому досвіді то давайте познайомимося: мене звати Аліна. Маю двох донечок:  Яринку (народилася в лютому 2008р) і Даринку (даруночок під новорічну 2012 ялинку). Яринка вперше потрапила в слінг в 2 тижні, Даринка - в 2 години. Зі старшою ми дуже активно користувалися слінгом до її 1 року і десь 8ми місяців, і епізодично - до двох з гаком років. На 90% це був слінг з кільцями, трішки ергономічний рюкзак (від 5 до 7 місяців), трішки май-слінг (переважно під завершення), пробували слінг- шарф, але то було чисто заради попробувати. З молодшою у нас ще всі слінги під рукою ;) Для повноти картинки напишу, що маю розміри від середньостатистичних до великих, мініатюрністю ніколи не відрізнялася. Дітки в мене набирають вагу швидко в перші місяці. Із початком повзання темпи старшої дуже сповільнилися, а коли пішла, то навіть схудла. Молодша поки що йде по крокам сестрички. Тобто в слінгах я ношу не легких діток.

Окрім особистого досвіду тут ще будуть висновки слінгоконсультанта - я вчу користуватися слінгом особисто і “дистанційно” (в інтернеті), веду розділ слінгоконсультації на кількох сайтах, найбільший -  в соціальній мережі “Світ мам” (ось він). Ось такий великий вступ.


Отже, слінгом можна користуватися від самого народження дитини. Якщо ви маєте досвід спілкування з новонародженими, знаєте як їх тримати на руках, перекладати, повертати, якщо ви маєте старших діток і знаєте що таке слінг, та якою має бути правильна позиція (власне, як на руках, коли ви тримаєте правильно), якщо ви не боїтеся, то, з точки зору дитячого здоров”я, можете починати мало не з перших годин. Дитині буде тільки добре, від перебування в безпосередній близькості з мамою - спокійніше, тепліше, надійніше. Знайомий із внутрішньоутробного життя ритм серця і дихання, запах, додаватимуть впевненості в нових обставинах. Ще й грудь із молоком (або ще молозивом) поруч. Але не варто робити цього заради самого факту носіння в слінгу з перших днів!

Якщо мама має можливість лежати, то вона має лежати (не фанатично до пролежнів, але без великої активності). Якщо тато (бабуся, подруга) можуть їй цю можливість забезпечити, то вони мають зробити все можливе, щоб породілля мала час на відновлення, встановлення контакту з новонародженим малям, налагодження грудного вигодовування, і не турбувалася хатніми чи іншим клопотами. Пам”ятайте, що після пологів м”язи тазового дна жінки ще слабкі, їм потрібен час на те, щоб повернутися в нормальний тонус і тримати внутрішні органи. А внутрішнім органам потрібен час на те, щоб повернутися на ті місьця, з яких вони були зсунуті великою маткою. Матка має зменшитися і зайняти звичну позицію. М”язи спини та преса також ослабленні, постава змінена, оскільки центр ваги із великим животом інший. Якщо в цей час навантажувати організм понад міру, можна заробити великі проблеми на все подальше життя. Окрім того кількість та склад крові ще не ввійшли в нормальні межі. У перші дні після пологів в організмі дуже багато ендорфінів - гормонів, які відповідають за задовлення, за щастя, - вони притуплюють больові відчуття і жінка не завжди здатна адекватно оцінити яке навантаження для неї нормальне, а коли варто зупинитися і повернутися в ліжко. Не дарма ж у більшості культур прийнято допомагати породілі, не допускати її навіть до найпростішої хатньої роботи протягом певного часу (від 10 до 40 днів, чи навіть кількох місяців). Зазвичай після природніх пологів потрібно днів 10 на те, щоб відбулися найбільш значущі зміни в організмі. Цей час краще подарувати мамі і новонародженому! (ще на цю тему писали тут )

pershyj-sling-01.jpgАле якщо такої можливості немає, якщо мама все одно клопочеться біля плити, або бігає з віником, якщо вона займається справами старших діток, ходить з ними на прогулянки, або за продуктами, і при цьому носить маля на руках, то краще носити його в слінгу! Він розподілить вагу більш рівномірно. Ще й підтримає спину в допомогу ослабленим м”язам, бо при правильному намотуванні спрацює як бандаж. А якщо ще й взяти слінг-шарф та намотати так, щоб перший шар тримав не дитину, а підтримував живіт породілі, то плюсів буде ще більше.


Ще кілька слів про дуже важливу річ в перші дні - налагоджування грудного вигодовування (ГВ). Зараз вже багатьом відомо, що для успішного годування груддю дуже важливо прикладати дитину до груді з перших годин її життя. Ми вже не погоджуємося на те, щоб наших малюків забирали в дитячі відділення і давали їм там пляшечки із сумішшю та дурники (пустушки), бо це може спровокувати відмову від груді. Більшість мам хочуть годувати своїх діток тим найкращим, що дала природа, розуміють, що ніяка синтетична суміш не замінить всіх переваг маминого молока і готові за нього боротися. Для успішного годування груддю дуже важливе правильне прикладання. Поки пара мама-малюк цього не навчилася, краще їм не заважати ніякими пристосуваннями, в тому числі слінгами. Мама має бути впевнена, спокійна і розслаблена. Найкраще - лежати, або сидіти в зручній позі, радіти своєму малюку і думати лише про годування. Коли ж вона вже буде впевнена, що знає як прикладати малюка до грудей, вмітиме це робити хоча би в кількох позах, то можна пробувати годувати і в слінгу. Це простіше з точки зору навантаження на спину, ніж просто тримаючи на руках, але трохи складніше відносного правильного прикладання. Тому найзручніше перший час годувати в слінгу з кільцями - він дозволяє швидко поправити позу, його можна зняти одним рухом, щоб не відволікав, якщо щось іде не так, в ньому, зрештою, дуже зручна поза в колисці. Але будьте готові до того, що голівку треба буде підтримувати ліктем, і, можливо, рукою доведеться притримувати грудь.

Також для успішого ГВ потрібно годувати дитину за вимогою. А ця вимога може бути дуже частою і тривалою - аж до кількогодинного “висіння на груді”, або прикладання кожні 15 хвилин (хоча може бути і зовсім не так - всі дітки різні). Слінг в такому випадку дуже хороший помічник. Дитинку можна примотати до себе, дати грудь і тим часом займатися якимись справами, маючи принаймні 1 вільну руку (а якщо пощастить, то і обидві), і не турбуватися тим, що борщ весь википить, або “час іде, а я тут лежу і годую…”. Хоча зараз я надаю перевагу тому, щоб поробити якісь справи з малечею в слінгу, поки вона розглядається навколо, або спить, а час годування сприймаю як свій час відпочинку, коли весь світ має зачекати, але моя друга доця не висить подовго на циці ;)

imgp8573sh.jpgТепер трішки про найбільш суперечливе - про те, який вид слінгу обрати. З одного боку новонароджених прийнято носити горизонтально. Хоча й надвоє писано як краще для діток - вертикально, коли масажується і гріється животик, чи горизонтально: є думка, що в вертикальній позиції краще розвивається вестибулярний апарат, менший ризик того, що болітимуть вушка, що вона природніша для хребта, і однозначно при дисплазії можна носити лише вертикально з  розведеними ніжками  (детальніше про вертикальне і горизонтальне носіння читайте на сайті Асоціації слінгоконсультантів у статті “Cлинги, коляски и стресс. Что лучше: горизонтальное или вертикальное положение в период новорожденности?” ).  Але більшість батьків, особливо з першими дітками, переконані, що перший місяць-два носитимуть лише горизонтально. В слінгу ця позиція називається “колиска”. Вона дуже зручна в слінгу з кільцямя та в слінгу-шарфі. Але часто слінг-шарф відлякує батьків самим своїм виглядом, слінг з кільцями їм здається простішим в освоєнні (найчастіше простіше освоюють якраз слінг-шарф). Однозначно, слінг з кільцями “мобільніший” - його швидше одягати, знімати, та міняти позу малечі, що дуже актуально при використанні вдома та в режимі “донести від квартири до машини”. Як я вже писала вище, при налагодженні ГВ слінг з кільцями дуже зручний з точки зору контролю прикладання. Окрім того, в слінгу з кільцями дуже зручно носити діток на стегні, коли вони підростають і хочуть все бачити. І не втрачає він свою актуальність, коли дитина підростає і мотати її на довго вже ніхто не мотає, але кудись донести, коли втомилася, або перенести там, де бігати не варто, треба - тобто розподілення ваги великого значення не має, але скільки слінг займає місця в сумці, та як швидко його можна одягнути, грають велику роль. Але! Але слінг-шарф - це більша свобода, бо дитина зафіксована надійніше і намотку треба менше поправляти. Вага дитини в слінгу-шарфі розподіляється значно краще і симетрично. Носити в шарфі легше.  І хай вас не лякає його довжина - вона вся швидко обмотується навколо тіла, а процес обмотування підпорядковується простій логіці і запам”ятовується дуже легко.  Окрім того зимове носіння під верхнім одягом зручніше із слінгом шарфом. Тобто, якщо раніше я однозначно віддавала перевагу слінгу з кільцями, то якби мене зараз попросили обрати один слінг, я не знаю на чому зупинилася б. Вважаю, що треба мати мінімум 2 - слінг з кільцями  та слінг-шарф - хоча вони й взаємозамінні, але обоє мають свої переваги.

leli4-2_800.jpgДля повноти розкриття теми напишу тут ще про інши види слінгів: май-тай та ергономічний рюкзак. Якщо май-слінг має достатньо м”яку спинку, яку можна призібрати до потрібної ширини (щоб не перерозводити ніжки), і яка може гарно обняти малятко, якщо в нього є опція підтримування голівки, то в ньому можна носити і немовляток. Але якщо у вас немає досвіду слінгоносіння і ви не впевненні, що знаєте якою має бути правильна поза в слінгу, то краще обрати слінг з кільцями, або слінг-шарф. Окрім того в май-таї (він же май-слінг) горизонатльно носити можна, але не дуже зручно.

Коли ж мова заходить про ергономічний рюкзак для новонароджених діток, то слінгоконсультанти кажуть однозначне “ні” не залежно від того, що пишуть виробники. Ергономічний рюкзак - це не пластична тканина, яку можна підлаштувати під вашого малюка, як треба йому, а стала формочка, яка може не підійти вашій дитині. Для того, щоб носіння в рюкзачку було безпечним, малюк має підрости і заповнити собою той рюкзачок. Якщо ж рюкзачок заповнюють вкладишами, пороллонами чи пелюшками замість дитини, це не робить носіння безпечним - малюк не отримує належної підтримки. Тому з рюкзачками ми чекаємо доки дитина набере мінімум 7,5кг, гарно триматиме голівку, навчиться спиратися на передпліччя, лежачи на животі (це приблизно 4 місяці, але залежить від дитини). Але рекомендований вік і навики ще жорсткіші -  малюк має самостійно сидіти (зазвичай 6-9 місяців), а рюкзак має підходити по розміру дитині (якщо малюк ще не ходить, тканина має підтримувати ніжки від підколінки до підколінки і на належній висоті (коліна помітно вище попи - м-позиція), під попою і на спині не повинно бути пузирів, верх спинки доходить до підмишок або вище). Тож, з рюкзачками не поспішайте.

Бажаємо Вам легкого вибору і радісного слінгоносіння!


ПС: дуже рекомендую почитати інші статті про слінгоносіння, особливо “Носимо в слінгу правильно” та “Успішний старт”